İnegöl Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
İnegöl Ziraat Odası > Toprak Bitki Su Analiz Laboratuvarı

Toprak Bitki Su Analiz Laboratuvarı

TOPRAK ANALİZİNİN AMACI

Topraklarda bulunana bitki besin maddesi miktarlarını belirlemek suretiyle, o topraklarda yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübre cins ve miktarlarını belirlemektir. Analiz sonucunda toprağın ihtiyacı olan gübreler bir rapor halinde düzenlenerek çiftçiye ulaştırılır.Böylece bitkide toksik etki yapacak kadar aşırı gübre kullanımınında önüne geçilmiş olur. Gübre kullanımında en ekonomik yol toprak analizidir. Bunun için yapılması gereken tek şey kurallara uygun olarak alınan toprak örneğinin laboratuarlara ulaştırılmasıdır.

TOPRAK ÖRNEĞİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ VE TOPRAK ÖRNEĞİ NASIL ALINIR

Toprak örneği alırken tek yıllık ve ya çok yıllık bitkilerden hangisi ekilecekse ona uygun yöntem seçilmelidir. Tek yıllık bitkilerde toprağın 30cm derinden örnek alınır. Çok yıllık bitkilerde ise toprağın derinlemesine örneklenmesi gerekir. Toprak örneği 30-60 cm derinliklerinden alınabileceği gibi, gerekli görülürse 90 ve 120 cm derinden de alınabilir. Toprak örneği alınırken, toprak yüzeyi temizlenir. Her tarla için ayrı örnek alınmalıdır. Ayrıca aynı tarla içinde değişik özellik gösteren (açık renk koyu renk bir kısım düz bir kısım eğimli, bir kısım çorak bir kısım nispeten verimli olabilir.) yerler varsa bu alanlardan da ayrı ayrı toprak örneği alınmalıdır.

​Tarlanın büyüklüğüne göre zigzaglar çizilerek kürek yardımıyla istenilen derinlikte (30-60-90 gibi) çukurlar açılır.(Örneğin tarla büyüklüğü 10 dekar ise 4-5 çukur.) Derinliklerine göre ayrı kovalarda biriktirilen bu topraklar kovası içinde iyice karıştırılır. Her kovadan en fazla 1 kg toprak örneği iri taş, çöp ve yabancı maddelerden temizlenerek ayıklanır. Ve ayrı ayrı torbalara konulur. Bir kağıda ad soyadı, toprak örneğinin nerden alındığı, alındığı derinlik gibi bilgiler yazılarak etiketlenir. Etiket örnek torbasının içine konulur. Etiketler mutlaka kurşun kalemle yazılmalıdır ve vakit geçirilmeden laboratuara ulaştırılmalıdır. Torba muayyen birkaç yerinden delinerek, nemin etiketi parçalamasına engel olunmalıdır.